THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zpočátku tedy malé ohlédnutí za dnes již neexistujícími LON. Po dvou ne právě výjimečných demáčích se tihle deathers nakonec vytasili s docela slušným materiálem, který zvěčnili právě na tomhle graficky zajímavě zpracovaném splitku. Desítka jejich věcí představuje poslední fázi kapely, během níž se dopracovali k docela slušnému deathmetalu, který ovšem nezavání „US brutal“ záležitostmi, ale je spíše rychlý a s jistým nádechem melodičnosti. Přesto je třeba uznat, že se jedná o dobrý matroš, zejména proto, že zpěvák Michal podstatně zlepšil svůj murmur a bicman David se naučil rychleji a pestřeji hrát. Jako zajímavý, ale víceméně nefunkční nápad mi přijde využití malajštiny v textech (nechali si to napsat od týpka z tamějšího Deadhead zinu); nechápu ale, jak může Moravák zpívat malajštinu, když ji viděl leda tak napsanou, ale v životě neslyšel, jak se ta slova vyslovují... Argument, že se to v deathu ztratí, tady podle mne neobstojí... Takže je to sice zajímavé, ale zbytečné – muzice to nic nepřidává. Desítku poměrně krátkých songů, z nichž bych vyzvedl zejména pestřejší šestou Voluntary Fabrication, uzavírá veselý nápad v podobě „coveru“ známého songu z Pulp Fiction. Poslední Predestinated je nevydaná věc z předešlého dema Germs Of Obsession. Rozdíl není příliš poznat. Své pozitivum tady sehrál poměrně dobrý zvuk ze studia Půda. Zřejmě se jedná o nejlepší nahrávku z Půdy, která doposud prošla mými sluchovody. Přesto bych měl své výhrady k poněkud ploššímu zvuku kytarového tandemu. Naopak se líbí, že když je třeba, je u LON slyšet i povedená práce basy. Je tedy docela škoda, že tato kapela již neexistuje. Mohlo z nich něco být...
Rokycanští „slabomyslní“ již mají také dva záseky za sebou a za rozmazaným obrázkem pána s prostřelenou hlavou se skrývá jejich druhé promo CML-9. Hrozivě industriální intro uvede do pohybu deathmetalový stroj. Komplex bohužel trpí obtížným hmyzem, který zřejmě pokousal zvukaře studia „U Zubatý“. Příliš vytažený, ač slušně udělaný automat to prostě hyzdí. Jinak jsou Feeble Minded o kus dál především díky využití dvou kytar – ne vždy to ale sedí přesně dokupy. Poměrná nekomplikovanost kytarových motivů z „Fýblů“ ovšem nečiní nic světoborného. Člověk by čekal, že se za již delší doby své existence dostanou o něco dál. Přesto jejich osm věciček docela šlape. Nelze nezmínit nelidský chrochtot vokalisty Honzíka, jehož projev i texty jsou jasným trumfem téhle kapely. Roztomilé „příbehy“ v Miss Dissection či Tommyknockers rozjasní vaši líc, ovšem ne nadlouho. Hudební motivy jakoby se opakovaly, tvorba FM se jaksi slévá v jedno. Překvapením nakonec pro mne byla překopaná Miss D (Sweet Pills Mix). Tenhle nápad mi ovšem přišel poněkud samoúčelný. Chtělo by to něco živějšího pánové...
7 / 10
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.